Haber; Muharrem Göç
Yassıtaş mahallesi halkı eski geleneklerin yaşatılması konusunda duyarlılıklarını gösterdiler. Günün ağırması ile başlayan Kurban bayramı, sabahın erken saatlerinde bayram namazı için herkes camilere akın etti. Namaz sonrası Yassıtaş’ın tüm camilerinde olduğu gibi Hatipli semtinde bulunan camide de bayram namazı sonrası toplu olarak cami çıkışı büyükten küçüğe herkes birbirleri ile bayramlaşarak kucaklaştılar. Kimileri gurbetten gelmiş, yıllardır görmediği yakınlarını, kimileri özlemini çektiği köyün büyüklerini görerek hem bayramlaştılar hemde kucaklaştılar.
Camilerdeki bayram kutlamasının ardından bu kez arefe günü kabir başlarına gidemeyenler mezarlıkların yolu tuttu. Kaybettikleri yakınlarını ziyaret eden vatandaşlar, yakınlarının mezarı başlarında uzun süre dua ettiler ve Yasin-i Şerif okudukları görüldü. Mezarlık ziyaretinin ardından akraba ziyaretlerine geçildi. Akraba ziyaretinin ardından ise kurbanlar kesildi.
Gurbetçi olanlar ise bu geleneklerin yaşatılmasından memnun kaldıklarını belirterek “Yassıtaş mahallemizde bayram namazı sonrası bayramlaşmaların devam etmesini ve birlik ve beraberlik içinde sürdürülmesini istiyoruz. Elbette köyümüzün büyüklerini tek tek gezmektense toplu olarak böyle bir mekanlarda ellerini öpmek bayramlaşmak bizleri çok mutlu ediyor. Yıllık izinlerimizi genellikle bayramlara denk getiriyoruz. Bu mutluluğu, bu manevi havayı hiçbir yerde almak mümkün değil ”dediler