Ordu Büyükşehir Belediyesi il genelindeki kamu kurumları, okullar ve diğer kuruluşlarda isimleri yer alan kamu görevlilerinin isimlerini, bu yerlerden kaldırma kararı aldı...
Büyükşehir Belediyesinin bu kararı, kamuoyu tarafından olumlu tepkiyle karşılandı...
İl genelinde hangi kurum ve kuruluşa hangi kamu görevlisinin ismi verilmişse, o kişinin ismi o kurumdan kaldırılacak...
Gazetemiz Yeni Haber’in yıllardır savunduğu bu olumsuz yapılanmaya, Büyükşehir belediyesinin aldığı kararla son verilecek olması, gazetemiz tarafından da olumlu karşılanmıştır...
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Başkanı Enver Yılmaz, yayınladığı basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi.
KAMU YATIRIMLARINA YÖRESEL İSİMLER VERİLECEK…
Enver YILMAZ yaptığı açıklamada; "Devlet tarafından yapılan yatırımlara başta eski valilerimiz olmak üzere kamu yöneticilerinin isimlerinin verilmesini çok doğru bulmuyorum. Bu çerçevede kamuya ait yatırımlarda bulunan kamu yöneticilerinin isimlerini kaldırma kararı aldık" dedi.
SEÇİMDEN ÖNCE SÖZ VERDİK
Büyükşehir Belediyesi olarak aldıkları karar çerçevesinde bu uygulamayı hayata geçireceklerini belirten Başkan Yılmaz, "Seçimlerden önce söz verdiğimiz gibi ilimizde devlete ait alanların halka açılması yönünde çalışmalarımız var. Özellikle kıyı kenar çizgisi üzerinde kamuya ait binaları yeniden yapmak yerine yıkarak halkın kullanıma sunmak istiyoruz. Zaten bu konuda gerekli adımları atarak çalışmalara başladık. Bunun yanı sıra yine devletin parasıyla yapılmış yatırımların isimlerinde düzenlemeye gideceğiz. Ben devlet tarafından yapılan yatırımlara başta eski valilerimiz olmak üzere kamu yöneticilerinin isimlerinin verilmesini çok doğru bulmuyorum. Bu çerçevede kamuya ait yatırımlarda bulunan kamu yöneticilerinin isimlerini kaldırma kararı aldık. " diye konuştu.
YÖRESEL İSİMLER OLACAK
Verilecek isimlerin yöresel olacağını belirten Başkan Yılmaz, “Mesela Vali Kemal Yazıcıoğlu Durugöl Tesisleri, Utku Acun İlk ve Ortaokulu gibi isimler taşıyan yatırımlar var. Biz bu isimleri kaldıracağız. Artık bu alanlarda ki isimleri bölgesel, yöresel ve şehrin dokusuna uygun isimlerle değiştirme yönünde bir karar aldık" şeklinde konuştu.
HİÇBİR KAMU YÖNETİCİSİ İSMİ VERİLMEYECEK
Başkan Yılmaz, Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak bundan sonra yapacakları yatırımlara kamu yöneticilerinin isimlerini vermeyeceklerini belirterek, “Yapılacak spekülasyonları önlemek için şimdiden kamuoyu ile bunu paylaşmak istiyorum. Bundan sonra yapılacak hiçbir yatırıma ben dahil hiçbir kamu görevlisinin ismi verilmeyecek” diye sözlerini tamamladı.